پربیننده ترین اخبار

پیشنهاد سردبیر

دکتـر ابوالحبیب متخصص طب سنتی /بخش نخست

فاطمه زورمند

 

رسانه جنوب / فاطمه زورمند :

- مامان بزرگ سرم درد می کنه، چیکار کنم؟

- جان دلم، نگران نباش، گل گاوزبون برات دم می کنم، نوش جان می کنی میشی مثل روز اولت!

- فکر می کنم سرما خوردم.

- ننه علاج اون رو هم دارم، جوشونده آویشن و نبات چاره ی کاره!

- پوست صورتم پر از جوش شده، حالا چیکار کنم؟

- دوای این درد بوخور گل بابونه است که تمام میکروب های سطح پوست رو از بین می بره.

-مامان بزرگ ..؟

و مادربزرگ من برای هر دردی نسخه ای از داروهای گیاهی لب طاقچه اش می پیچد و خودش هم اکنون که بیش از شصت و پنج سال سن دارد، از من جوان به قول خودش، روغن نباتی، سر حال تر است چون چای سبز می نوشد، موهایش را با حنا رنگ می کند، دندان هایش را با لیف خرما تمیز می کند، سرش را با برگ صدر می شوید و برای بیماری هایش نیز خودش دوا تجویز می کند و با افتخار می گوید «من تا به امروز یک دانه قرص در دهانم نگذاشتهام» و این علم را از آبا و اجدادش به ارث برده و تجربه نیز به مدد او شتافته تا او برای خود یک پا خانم دکتر شود.

اما حالا ما که نوادگان این نسلیم، نه تنها ذره ای از این علم را از آن خود نکرده ایم، گویی تمایلی هم به بهره گیری از آن نداریم و این به آن دلیل است که به محاسن این علم که به طب سنتی معروف است، ناآگاهیم و آن را در پس پرده غفلت قرار داده ایم.

خوشبختانه اخیرا شاهد حرکات و فعالیت های موثری در راستای احیای این علم طبیعی و پر فایده در کشورمان از سوی برخی مجامع و اشخاص فعال در این زمینه هستیم که از آن جمله می توان به دکتر «علی ابوالحبیب» یکی از پرچمداران احیاء طب سنتی (گیاهی) در ایران اشاره کرد. از ایشان که به جهت برگزاری همایش طب سنتی، افتخار میزبانی او در اهواز را داریم، برای نشستی صمیمانه و آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان هفته نامه با زوایای پنهان طب سنتی که ممکن است برای عموم ناشناخته باشد دعوت کردیم که ایشان با رضایت کامل پذیرفت و ماحصل آن مصاحبه ای شد که در ادامه می خوانید.

اما پیش از ورود به مصاحبه بد نیست با شخصیت دکتر علی ابوالحبیب بیشتر آشنا شویم. او متولد سال 1341 در محله هاشمی تهران و فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه تهران است که پس از اتمام تحصیلات آکادمیک به مدت دوازده سال در درمانگاه ریحان نارمک به کسب تجربه در خصوص طب قدیم و جدید مشغول بوده است و در سال 75 به طور رسمی در موسسه تحقیقات حجامت فعالیت حرفه ای خود را آغاز می کند.

دکتر ابوالحبیب در سال 87 برای ادامه تحصیل به ارمنستان رفته و با گروه دانشمندان علاقه مند به طب سنتی مشغول به تحصیل در رشته طب سنتی ایران در دانشگاه ارمنستان می شود و در حال حاضر در حال گذراندن تز تخصصی خود در زمینه طب سنتی است که ماحصل تلاش های او مقالات علمی متعدد و ارائه سخنرانی در همایش های مختلف و همچنین تالیف سه جلد کتاب «شناخت طبایع»، دو جلد کتاب «خودآموز گیاهان دارویی» و یک جلد کتاب با عنوان «درمان چاقی و لاغری به روش طب سنتی» می باشد.

وی از سال 1380 تا 1388 در محله نارمک تدریس علوم طب سنتی را به صورت جسته و گریخته بر عهده داشت که از ابتدای سال 1389 به طور رسمی، با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و موسسه علمی حکیم ریحان در این دانشگاه مسئولیت تدریس متن کتاب های فوق الذکر را بر عهده گرفت.

 

                    ---------*-*-*---------

  با سلام؛ بحثی که در ابتدا مورد نظر است تفاوت های طب سنتی و طب کلاسیک است؛ برای مردم مهم است که به این تفاوت ها پی ببرند. در این خصوص توضیح می فرمایید؟

ضمن عرض سلام به هموطنان خوبم بخصوص خوزستانی ها و اهوازی های خونگرم. پیرامون تفاوت های این دو طب باید گفت، طب شیمیایی دیدگاه جزئی نگر دارد و طب سنتی دیدگاه کلی نگر که این مهمترین تفاوتی است که آنها را از یکدیگر متمایز می کند. به بیان ساده تر، در طب سنتی اگر فردی پا درد داشته باشد، ما فقط به پای او توجه نمی کنیم و به همه ی اعضای او توجه می کنیم. اما در طب کلاسیک یا شیمیایی ممکن است فقط به پای آن شخص توجه نموده و او را به ارتوپد ارجاع دهد و در همین نقطه اختلاف ما با طب کلاسیک آغاز می شود به خاطر اینکه انسان یک مجموعه به هم وابسته است و ممکن است درد انگشت پای فردی مربوط به نارسایی کبد او باشد ویا ممکن است درد انگشت پای ما با سنگ کلیه ما در ارتباط باشد و شاید گفته شود این کجا و آن کجا و حداقل یک متر به لحاظ مکانی با یکدیگر فاصله دارند. در طب سنتی این اعتقاد را داریم که به هر جایی از وجود یک انسان که نگاه می کنیم جاهای دیگر را نیز در نظر می گیریم و می توانیم با این دیدگاه کلی آن فرد را بهتر درمان کنیم. این یک فرق اساسی است که من در کتاب چاقی و لاغری با طب سنتی 24 تفاوت دیگر این دو طب را نیز متذکر شده ام.

 

  از تفاوت های دیگر اینکه در طب جدید وقتی بیمار وارد مطب می شود انتظار دارد با قرص و دوا از آنجا خارج شود اما در طب سنتی این گونه نیست. گاهی ممکن است با یک تغییر تغذیه ای و رفتاری زندگی فرد از این رو به آن رو شود.

نکته دیگر اینکه ما در طب سنتی از مصلحات غذایی استفاده می کنیم یعنی هر چیزی که می خوریم یک چیزی رویش می پاشیم که آن را اصلاح نموده و عوارض آن را بگیرد. برای مثال می خواهیم آویشن بخوریم که ممکن است به تنهایی به کلیه های ما فشار وارد کند به همین دلیل ما آن را با یک مقدار نعنا مصرف می کنیم که آن عارضه را از بین ببریم یا ماست که در همه آشپزخانه ها و منازل پیدا می شود ممکن است خوردن ماست باعث خمودگی و خواب آلودگی ما شود؛ می توانیم برای جلوگیری از این عارضه ماست را همراه با مقداری نعنا و پونه یا زنیان مخلوط نماییم تا آن عارضه منفی گرفته شود.

در طب شیمیایی پزشک قبل از اینکه به تغییر تغذیه بیمار فکر کند، فکر این است که دارویی بدهد که مریض را راضی کند اما در طب سنتی اصلاح تغذیه است که از اهمیت بالایی برخوردار است و تغذیه در طب سنتی با تغذیه در طب کلاسیک فرق می کند. در طب کلاسیک منظور از تغذیه محاسبه کالری و انرژی، کربوهیدارت و چربی است اما در طب سنتی منظور ما از نحوه تغذیه دقت کردن به سردی و گرمی، خشکی و تری است و در واقع محاسبات دیگری در کار است. به یک زبان ساده آب از نظر متخصصان تغذیه امروزی کالری اش صفر است یعنی اگر شما 50 کیلو وزن داشته باشید و یک کیلو آب میل کنید از نظر ریاضی و در طب شیمیایی می شوید 51 کیلو اما در طب سنتی اینگونه محاسبه نمی شود. افراد بلغمی مزاج با آن یک کیلو آب ممکن است 2 کیلو افزایش وزن داشته باشند اما یک آدم صفراوی ممکن است 100 گرم افزایش وزن برایش ایجاد شود و اختلاف از زمین تا آسمان است.

 

  علت این امر چیست؟

در شخص بلغمی آب محبوس می شود و وزن بالا می رود ولی در شخص صفراوی آب به عناوین مختلف از بدن دفع می شود. ممکن است در بدو امر هر دو 51 کیلو شوند اما به فاصله ی دو یا سه ساعت این اختلافات مشهود می شود.

 

  در خصوص طبع ها نیز توضیح می فرمایید؟

چهار طبع در طب سنتی تعریف شده که عبارتند از صفرا، بلغم، سودا و دم؛ آن افرادی که طبع خشک تری دارند به آب بیشتری نیاز دارند و نگهداری آب در بدن آنها ضعیف است یعنی به همان نسبت که نیاز دارند به همان نسبت از دست می دهند اما اشخاصی که تر مزاج اند مثل بلغمی ها و دموی ها شاید به آن اندازه نیاز نداشته باشند اما بدنشان جوری ساخته شده که آب را در خودش محبوس می کند و در اصطلاح عامیانه می گویند «ورم دارند». محاسبات طب سنتی در کاهش و افزایش وزن تاثیر اساسی دارد که متخصصین تغذیه ما باید به این اصول اشراف پیدا کنند. برای مثال افراد بلغمی کافیست اگر 50 کیلو وزن دارند زیر باد کولر یا یک جای سرد بروند و این سرما در بدن آنها نفوذ کند چون این اشخاص به کولر حساس هستند ممکن است بدون اینکه چیزی خورده باشند وزنشان افزایش پیدا کند که این افزایش در طب جدید قابل توجیه نیست اما طب سنتی این مسئله را اینگونه توجیه می کند که این شخص بلغمی است و سرما بر روی بدن او اثر می گذارد و هوایی که استنشاق می کند هم برای او افزایش وزن به همراه دارد. در سرما و گرما رفتن و یا حتی اینکه آب با چه دمایی خورده شود در افزایش و کاهش وزن تاثیر دارد.

 

  یعنی طب سنتی این نظر را توجیه می کند که برخی می گویند ما حتی اگر آب بخوریم چاق می شویم؟ و یا ما هر چی می خوریم چاق نمی شویم؟

آن افرادی که آب را در بدن محبوس می کنند آب بخورند چاق می شوند با وجود اینکه آب کالری ندارد اما وزن که دارد اما آن اشخاصی که آب را دفع می کنند مثل صفراوی ها و سودایی ها (افرادی که خشک مزاجند) اینان نیاز زیادی به آب دارند و بیشتر از بقیه می خورند اما به همان نسبت از دست می دهند به همین دلیل خوردن آب هیچ تاثیری در وزن آنها ندارد. دو گونه از چهار طبع ما تر مزاجند و اینها افرادی هستند که سیستم دفعشان ضعیف است و آب در بدنشان محبوس می شود.

یک تفاوت دیگر که بد نیست به آن اشاره شود این است که در طب شیمیایی ما وقتی که می خواهیم دارو ندهیم به فکر ورزش می افتیم و راهکار دیگری نداریم اما در طب سنتی ما قبل از اینکه به فکر دارو، حتی از نوع گیاهی آن باشیم به دسرها و ادویه جات توجه می کنیم. مثلا شخصی که بلغمی است سیستم دفع آب بدنش ضعیف است و کافی است ادویه ای مثل زردچوبه یا فلفل که طبع گرم و خشک دارد روی غذایش بریزیم و از این طریق سیستم دفع آب او را بدون دارو تقویت کنیم. در نتیجه اگر این شخص آب بخورد مثل همان فردی می شود که سیستم او مادرزادی خوب عمل می کند. پس نحوه نگرش به تغذیه، دسرها و ادویه ها قبل از دارو در طب سنتی قرار دارد و اگر جایی راه حلی پیدا نکنیم سراغ داروها می رویم و سعی می کنیم با اصلاح طبع و انتخاب درست غذاها و دسرها مشکل بیمار را رفع کنیم اما در طب شیمیایی این چنین توجهی وجود ندارد وقتی یک طب سردی و گرمی فلفل را قبول ندارد چطور می تواند مشکل مردم را در زمینه چاقی و لاغری حل کند؟

 

  می توان گفت طب سنتی جامع نگر و در درمان آن نیز کلی نگر است؟

دقیقا همین طور است و همانگونه که نگاه می کند درمان صورت می گیرد و تنها به فکر دارو دادن نیست زیرا دارو چه گیاهی و چه شیمیایی عملا روحیه افسردگی برای بیمار ایجاد می کند و او پیش خود می گوید حال من به یک سن و یا مرحله ای رسیده ام که کارم به دارو کشیده است اما شما با یک کاسه آش قبل از غذا بتوانید بیمار را اصلاح طبع کنید. برای مثال چون آش طبع سرد دارد به کسی که اشتها ندارد مثل آدم های صفراوی، پیشنهاد می شود و اما طب سنتی به این شخص می گوید قبل از صرف غذا یک نعلبکی آش میل کن سپس 5 دقیقه استراحت یا فرصت بده و پس از آن به سر سفره برو. خواهید دید که با چه اشتهایی غذا می خورد. یا فرض کنید فرد صفراوی میل به خوردن غذا یا صبحانه ندارد کافی است یک چیز ترش مزه به او داده شود و 10 دقیقه بعد به او غذا بدهیم می بینیم که دو برابر ما غذا می خورد. اینها دقت هایی است که طب سنتی دارد و طب شیمیایی از این نعمت محروم است.

من یک مثال دیگر می زنم فردی که بدنش بلغمی است و آب را در خود محبوس می کند علتش سردی است اگر بخواهیم به او رژیم چاقی بدهیم به او می گوییم هر روز کاهو بخور با اینکه کاهو کالری اندکی دارد اما چون کاهو جزء انقباض دهنده هاست و جز بلغمی کننده هاست برای این شخص نه تنها باعث لاغری نمی شود بلکه او را چاق می کند.

حال اگر همین کاهو را به شخصی بدهیم که صفراوی مزاج است و بدنش سیستم دفعی خوبی دارد، سیستم دفعی او فلج می شود و کاهو باعث نگه داشتن وزن در او می شود و این فرد که سالهاست افزایش وزن نداشته با خوردن کاهو افزایش وزن می گیرد به عبارت دیگر اگر دو نفر نزد پزشک تغذیه طب سنتی بروند و طبع یکی صفراوی و دیگری بلغمی باشد، آن پزشک هرگز این دو نفر را با یک نوع غذا و سبزی درمان نمی کند، زیرا می داند اگر به هر دو کاهو بدهد یکی چاق تر و دیگری لاغرتر می شود و هیچ یک به نتیجه مورد نظرشان نمی رسند ولی طب سنتی این شناخت ها را به طور دقیق دارد.

از تفاوت های دیگر هم می توان به در دسترس دارو اشاره کرد. داروهای گیاهی به سادگی در دسترس است اما اگر یک داروی مسکن مثل «پیاسکیلیدین» (piaskilidin) را بخواهید برای بیماری تهیه کنید شاید تنها در مرکز شهر اهواز بتوانید تهیه کنید و در سایر داروخانه ها در دسترس نباشد. ولی زیر درخت گردو که نشسته اید تنها با دراز کردن دست و چیدن چند برگ و دم کردن آن در قوری خواص همان دارو را به دست خواهید آورد و به عنوان مسکن می توانید استفاده کنید.

 

   به نظر می رسد از یک سو طب سنتی در تاریخ ما جایگاه ویژه ای داشته است اما متاسفانه ما در گذر زمان از این طب با همه ی مزایای آن فاصله گرفته ایم. از سوی دیگر طب کلاسیک یا شیمیایی هم مزایایی دارد که نمی توان آن را کتمان کرد. به نظر شما موقعیت این دو نوع طب به چه صورت است، آیا با یکدیگر در تقابلند یا مکمل یکدیگرند یا یکی بر دیگری رجحان دارد؟

ما اعتقاد نداریم که با یکدیگر تقابل دارند اما این نظریه که اخیرا شایع شده که برخی معتقدند طب کلاسیک طب مادر است و طب سنتی و سوزنی مکمل آن، نظریه ای کاملا غلط و غیر کارشناسی و انحرافی می دانیم چرا که از نظر ما طب سنتی، طب مادر است و مابقی طب ها حاشیه آن هستند. حتی طب جدید و با این دیدگاه اگر به موضوع بنگریم طب جدید در زمینه جراحی حرف های بسیاری دارد که طب سنتی تا آن حد پیشرفت نکرده علتش هم این است که طب سنتی به جراحی اعتقاد ندارد و تا جایی که بتواند از راه داخلی مریض را درمان می کند و اگر مجبور شود سراغ جراحی می رود نه اینکه قبول نداشته باشد که مبنای آن حدیثی از پیامبر (ص) است که پزشک یهودی سه بار برای خروج توده ای از شکم بیمار نزد پیامبر آمد اما پیامبر (ص) اجازه ندادند بار چهارم فرمودند: هر کار که می خواهید انجام دهید و به خود او واگذار کردند.

بخش عمده ای از امراض را می توان با طب سنتی درمان کرد اما یک سری موارد هست مثل جنگ و بمباران و ترکش که به صورت اجتناب ناپذیر به سمت جراحی می رود.

در زمینه جراحی طب جدید کار زیاد کرده، طب سنتی هم به خاطر ایدئولوژی خود به دنبال جراحی نرفته هم به دلیل اینکه 400- 300 سال است این طب فلج شده و عملا وقت و پول و اعتبارات دولتی در اختیار طب جدید بوده است. اگر همان هزینه ای که در این مدت صرف طب جدید شده، یک صدم آن به طب سنتی تعلق می گرفت، بسیاری از بیماری ها حتی موارد اورژانس را هم توانستیم درمان کنیم.

یک مثال ساده می زنم که هم مربوط به جراحی است، هم بیماری داخلی است؛ اکثر خانم ها به ویژه خانم های مجردی که دیر ازدواج می کنند یا اصلا ازدواج نمی کنند و یا خانم هایی که چند قلوزایی دارند، ممکن است در رحم آنها فیبروم که یک توده ی از نظر ما سرد و کثیف سودا و صفرا و بلغم است که آرام آرام بزرگ می شود و شخص دچار خونریزی واژینال می شود به صورتی که به هیچ صورت خون آن بند نمی آید. در طب کلاسیک به این شخص پیشنهاد می کنند تا همه ی خونت را از دست ندادی، رحمت را با فیبروم جدا کن و دور بینداز، اما در طب سنتی همین جراحی که درمان قطعی هم نیست به سادگی در اکثر موارد قابل درمان است. یکی از راه های درمان این است که یک قابض می دهیم مثل زاج سفید به همراه یک ریزشی مثل عسل که به صورت موضعی استفاده کنند و روش استفاده به این شرح است که به اندازه یک نخود زاج سفید را در آب جوش حل کرده و با سه سی سی عسل مخلوط و سه بار تزریق واژینال می کنند. مدتی طول نمی کشد که آن فیبروم جدا شده و فرد از شر این معضل خلاصی می یابد. اگر دختر خانمی باشد که نتواند تزریق واژینال کند مقدار بیشتری زاج سفید را درون تشتی از آب گرم حل نموده و درون آن بنشیند، زاج به صورت بالا رونده عمل نموده و فیبروم را جدا می کند، یعنی بدون عمل و یا حتی مصرف دارو چرا که این روش خوراکی هم نیست، هزینه اش صد تا تک تومانی است. آیا این روش بهتر است یا اینکه دو میلیون تومان بدهیم و یک عمر در عذاب نداشتن رحم به سر ببریم و مشکلات هورمونی و فشار خون و بسیاری عوارض دیگر را تحمل کنیم؟

 

  بسیاری از بیماری هایی که به عمل جراحی نیاز پیدا می کنند مثل همین فیبروم که اشاره کردید، آیا اگر مردم ما با طب سنتی آشنا باشند، قابل پیشگیری نیستند؟ و می شود گفت علت آن یک سری اشتباهات تغذیه ای و رفتاری است؟

بله، درست است. شما دو فرد را در نظر بگیرید، یک نفر بلغمی یعنی چاق و دیگری فردی صفراوی یا لاغر، هر دوی اینها ممکن است فیبروم بگیرند اما علت ایجاد این بیماری در آنها یکسان نیست. فرد بلغمی اگر مواد بلغمی یا سرد مثل کاهو بخورد فیبروم می گیرد اما آن شخص صفراوی اگر کاهو بخورد فیبروم نمی گیرد و ممکن است خوب هم بشود. اما او اگر فلفل بخورد فیبروم می گیرد. محبوس دهنده شخص بلغمی در رحم کاهو و گوجه فرنگی و خیار و ماست و دوغ و خوراکی های طبع سردی است و محبوس دهنده یک فرد صفراوی در رحم که ایجاد کننده ی فیبروم است، کلم، فلفل، ادویه، فسنجان و خوراکی های گرم می باشد.

پس ببینید دو علت مختلف برای یک بیماری یکسان، درمان این دو نیز متفاوت است. ما آن فردی را که با کاهو بیمار می شود، با فلفل و آن فردی را که با فلفل بیمار می شود، با کاهو درمان می کنیم.

 

  آیا این موضوع درست است که اگر ما بر این نکات اشراف نداشته باشیم و اقدام به عمل جراحی نماییم، مجددا بیماری ما عود کند؟

اگر رحم در عمل درآورده نشود، ممکن است دوباره و سه باره به این بیماری مبتلا شود.

 

   آیا در بیماری هایی مثل واریس، هموروئید (بواسیر) و یا تنگی عروق قلب که چندین بار فرد مجبور به عمل جراحی می شود، علت همین است؟

بله، چون علت را از بین نبرده ایم.

 

  اگر بگوییم در طب سنتی علت را می ببینند اما در طب کلاسیک تنها به فکر رفع مشکل و درمان اند درست است؟

دقیقا همین طور است. یکی از موارد اختلاف ما نیز همین است و گرنه ما نه با طب جدید مخالفیم، نه با طب قدیم؛ هر دو قابل احترام و مورد نیاز جامعه هستند، منتهی باید دست به دست یکدیگر بدهند و بیمار را درمان کنند.

 

  این امر چگونه میسر می شود؟

دو راه وجود دارد؛ اول اینکه یک طبیب حاذق طب شیمیایی و یک طبیب حاذق طب سنتی در کنار یکدیگر، یک بیمار را ویزیت نمایند که به علت هزینه بر بودن برای بیمار و پزشک عملی به نظر نمی رسد. راه دیگر این است که اطباء طب سنتی به طب شیمیایی و پزشکان طب شیمیایی به طب سنتی اشراف کافی پیدا نمایند و هر کس در مطب خود مستقلا عمل نمایند.

 

  در دنیا کشش به سوی استفاده از طب سنتی افزایش یافته و اخیرا نیز در کشور ما نیز شایع شده، اما جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است. شما وضعیت کشورمان را در این مقوله چگونه ارزیابی می کنید؟

دو حالت وجود دارد؛ اول اینکه مردم به دلیل استفاده زیاد از پزشک و دارو و جراحی و عدم گرفتن نتیجه به تنگ آمده اند، ناگزیر هر نسخه ای که به آنها نوید شفا بدهد را امتحان می کنند حتی اگر داروهای گیاهی باشد. علت دیگری که به نظر مهمتر می آید این است که مردم دیدند راه های گران نتیجه ندارد و ساده ترین و ارزان ترین راه که استفاده از گیاهان دارویی است در بسیاری موارد جواب داده است و هر فردی که نتیجه مطلوب گرفته خودش تبدیل به یک مبلغ شده و دیگر احتیاجی به رسانه عمومی ندارد و مردم به صورت چهره به چهره با یکدیگر در میان می گذارند و این بهترین نوع تبلیغ است. اما علت دیگر گرایش به طب سنتی جهانی است؛ چند سالی است که سازمان جهانی بهداشت به تمام کشورهای دنیا دستور داده که حتما دانشکده ای داشته باشند تحت عنوان طب سنتی و اکثر کشورها هم دارند. برای مثال در کشور ارمنستان بیست سال است که این دانشکده راه اندازی شده بدون اینکه از سوی سازمانی دستوری به آنها داده شود و بیست سال سابقه علمی در طب سنتی بسیار مهم است. همچنین هند نیز یکی از کشورهای با سابقه در این زمینه است.

 

  اساتید این دانشگاه از کجا تامین می شود؟

از کشورهای مختلف نظیر روسیه، چین، هند و پاکستان.

 

  به نظر می رسد کشورهای شرقی در این زمینه پیش گام اند؟

بله، چین در طب سنتی سابقه پنجاه ساله دارد اما تفاوت چین و هند با طب سنتی در ارمنستان و پاکستان این است که در هند و چین بر روی طب سوزنی زوم کرده اند اما در کشور ارمنستان و پاکستان به طب سنتی پرداخته می شود که موضوع بحث ماست زیرا ما طب سوزنی را یک شاخه از طب سنتی می دانیم.

 

  آنچه که از تاریخ برمی آید تا یک مقطعی در برابر پذیرش طب سنتی مقاومت می شد اما در ادامه مقاومت ها کمتر شد و حداقل این بود که موضع گیری خاصی صورت نمی گرفت که به نظر می رسد شرایط فعلی به این صورت است اما ما نیازمند شرایط همکاری و همسویی در این مباحث هستیم. با توجه به پیگیری های شما، این شرایط در کشور ما ایجاد شده یا می شود؟

پیش از پاسخ دادن به این پرسش خواهشم از همه پزشکان علمی کشورمان این است که قبل از اینکه بحث تقابل و تعصب را مطرح کنید واقعیت گرا باشند و ببینند که آیا گلودرد همیشه منشأ ویروسی و میکروبی دارد یا نه گاهی گلودرد وجود داد اما نه ویروس و میکروبی در کار است؟ تا کی می توانیم به این شخص پنی سیلین بدهیم؟ علت بسیاری از گلودردهای ما نوزله هاست یعنی خلط هایی که قورت می دهیم که در مغز ساخته می شوند و از گلو قورت داده و پایین می روند. پس راه درمان فلج کردن این مسیر است و این یک مثال ساده از هزاران مثال است. پس قبل از اینکه به طرح تقابل بپردازند باید بدانند که پزشکان طب سنتی نیز از جنس خودشان هستند. بیاییم تعصبات را کنار گذاشته و یک مطالعه حداقل یکباره در این علم داشته باشیم؛ اگر پسندیدیم، ادامه بدهیم و اگر نپسندیدیم، کنار بگذاریم.

ادامه دارد...


تاریخ : شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹

نظرات بینندگان:

سلام من چهار سال ازدواج کردم و مشکل نازایی دارم رحم من فیبرومهای متعدد داره و هردو سینه ام فیبرو کیستیک هستند قدم یک و پنجاه و چهار و وزنم هفتادو هفت است پوست روشنی دارم و احتمالا باید بلغمی باشم چطوری میتونم بیام مطبتون شمارتون رو از کجا پیدا کنم بی صبرلنه منتظر جوابتونم
سلام . لطفا شماره تماستون را برای من ایمیل کنید تا برای درمان نازایی از شما وقت بگیرم . بی صبرانه منتظر ابمبلتون هستم . با تشکر
ممنون از مطالب خوبی که گذاشتی. فقط تاریخ مطالب بروز شود بهتر است. یا حق
سلام در مورد اینکه چه مزاجی دارم و چه رژیمی مناسب من میباشد چگونه باید اطلاع پیدا کنم با تشکر
سلام چند سالی است که به بیماریهای درد مفاصل مبتلا هستم .پزشکان گفته اندآرتریت روماتوِیید است و قرص مصرف میکنم ولی بعضی اوقات حملات دردها شروع میشوند و یا اگر دو روز قرص نخورم دردمفاصلهایم شروع میشود.چگونه میتوانم با شماارتباط برقرار کنم و از داروهای سنتی استفاده کنم.سپاسگزارم
من علاقه زیادی به خوردن غذاهای شورمزه ودوغ یخی دارم میخواستم بدونم بااین علایم چه مزاجی دارم؟ممنون
SALAM LOTFAN NO MATAB RA BARAYAM E-MAIL KONID
با تشکر از احیا طب سنتی ایران این گم شده ایرانیان انشا شاهد مطب طب سنتی در سر تاسر ایران باشم چگونه می شود کتابهای شمار تهیه کر
باسلام اکر امکان دارد شماره تلفن آن مزکر یا حضرتعالی در خصوص مریضی همسر م که ( به اصلاح پزشگی )کودباسچیر می باشد مزاحم شوم و راه درمان آن را کسب تکلیف نمایم.
سلام من شماره و ادرستونو میخوام برای درمان فیبروم .خواهشمندم انرا ایمیل کنید.متشکرم
با سلام -بنده پسري 23 ساله هستم آقاي دكتر بنده حدود جهار پنج سالي بود كه طرف راست گردنم به صورت دائمي درد مي كرد به طوري كه حتي يك لحظه هم ساكت نميشد.وقتي با نوك انگشتان گردنم را فشار ميدم درد كاملا معلوم ميشود كه به شانه ها و زير فك راستم كشيده ميشود.بيش از بيست بار به متخصصان گوش و حلق و بيني و مغز و اعضاب مراجعه كردم تا اين كه پس از سونوگرافي و راديولو‍ي گفتند كه اسپاسم شديد داري و ترزيق عضلاني روي گردنم انجام شد اما متاسفانه تاثيري چنداني نداشته-آيا با طب سوزني اميدي به بهبودي هست؟
چگونه می توانم برای درمان مستقیما از نظرتان استفاده نماییم؟
سلام-مادر بزرگ من دارای یک نوع بیماری ریوی میباشد که من به طور دقیق نام ان را نمیدانم-ممنون میشوم اگر شماره و ادرس مطب را برایم ایمیل کنید تا خدمت برسیم-با تشکر
سلام. من بخاطر جوشای مداومم تحت نظرشما زالودرمانی انجام دادم اما نتیجه نگرفتم .چرا؟
باسلام لطفاً در خصوص نحوه ارتباط وملاقات با دکتر ابوالحبیب را اطلاع رسانی فرمایید. متشکرم
با سلام با تشكر از سايت خوبتان اگر امكان دارد تلفن مطب اقاي دكتر را برايم بفرستيد. با تشكر
با سلام.من21سالسن دارم و 2سالی است که مشکل گوارشی دارم و همچنین می خواستم از طبع خوذم مطلع شوم.غذاهای بانمک و تند را نیز دوست دارم و از خوراکی ترش نیز لذت میبرم باتشکر
باسلام وتشکر فراوان.لطف کنید ادرس و یا شماره تلفن بدهید.سپاس
سلام شرفی از اهواز می خواست در صورت اگر امكان تلفن مطب اقاي دكتر را برايم بفرستيدو در خصوص نحوه ارتباط وملاقات با دکتر ابوالحبیب بهم اطلاع رسانی فرمایید
باسلام وخسته نباشي من شماره تلفن وآدرس دكترابوالحبيب راميخواستم سوالي دررابطه با فيبروم بين دخترخانمهاداشتم باتشكر
با عرض سلام برای سرطان ریه چه درمانی وجود دارد ؟ در حال حاضر مریض 60 سال سن دارد و شیمی درمانی میشود . با سپاس از آقای ابوالحبیب لطفا جواب این سوال را بدهند
سلام از راهنماییهاتون ممنون.چند سالی هست رژیمهای زیادی گرفتم البته زیر نظر متخصصین تغذیه.ولی بعد از مدتی وزنم بیشتر از قبل اضافه میشه.چطور میتونم برای راهنمایی و معالجه من باشما تماس بگیرم
باسلام لطفا درمورد درمان ریزش مو هم توضیحاتی بفرمایید
سلام لطفا درخصوص انواع بیماران وپزشکان ازقبیل توراهی،سرخط،دربست ،واحتمالا انواع دیگرآن آن که در مطب شماقابل شناسایی است کتابی بنویسید تاکسری درآمدمطب راتامین نماید بیمار غیردربست نورمند
با سلام من 30 سال دارم و دچار فيبروم رحمي شده ام.جراحي را به من پيشنهاد كرده اند.مي خواهم از طريق طب سنتي اين ناراحتي را برطرف كنم.اگر امكان دارد آدرس و يا شماره تلفن به من بدهيد.
باسلام و تشکر از زحماتتون.من نزدیک 3ساله بیماری النهاب روده (کولیت اولسروز)گرفتم تو این مدت دکترهای زیادی هم مراجع کردم درست یه مدتی هس یکم بهتر شدم ولی الان دیگه واقعا دارم خسته میشم ،همه جیزمو از دست دادم و خونوادم نیز واسه خاطره بنده درعزابند.دیگر نمیدونم کجا مراجع کنم و چیکار کنم. من 26سال سن دارم ومجردم و تو این مدت12کیلویی نیز وزن کم کردم که الان فقط استخوانم مونده و خونه نشین شدم. تو رو خدا کمکم کنین.
با سلام .من دختر هستم 21 ساله که یک سال و نیم است که مریض آقای دکتر ابوالحبیب هستم اردیبهشت 89 به دلیل سنگ صفرا و ریفلاکس معده پیش ایشون رفتم ،نیومدم اینجا تا مثل بقیه از آقای دکتر درمان بخوام بلکه اومد تا تشکر کنم و بگم آقای دکتر یکتاست.زمانی که فهمیدم سنگ صفرا دارم همه دکتر های دیگه گفتن که جز عمل جراحی راه دیگه ای نداری ولی آقای دکتر با داروهای خودشون منو مداوا کردن اما امشب4/8/90 پر بیننده ترین اخبار ما (20:30)میاد و توی یک گزارش این عطاری و دارو هار رو غیر مجاز معرفی میکنه. میخاستم بگم واقعا برای یکسری از افراد متاسفم،برای کسانی که ابن سینا رو یادشون رفته،یادشون رفته که یه زمانی اگر مریض میشدن همین گیاهان دارویی به دادشون میرسید.و باز آقای دکتر ابوالحبیب تشکر میکنم امیدوارم همواره موفق باشند و از خداوند برایشان طول عمر خواستارم
با سلام. من دارای دو فیبروم در رحم هستم و از نسخه شما استفاده می کنم.لطفاً بفرمائید طول درمان مخلوط زاج سفید و عسل برای درمان فیبروم چقدر است؟ یعنی چه مدت باید از این محلول استفاده کرد؟
سلام لطفا بگویید از چه رشته هایی می توان طب سنتی خواند؟آیا فقط از پزشکی است یا از مامایی و رادیو لوژی و... هم می توان در این رشته تحصیل کرد؟
درباره درمان بیماری شقاق و همورویید کمکم کنید.
با سلام من دارای فیبرم 4سانتی در دهانه رحم هستم چند تا دکتر رفتم گفتند باید عمل کنی قصد بارداری هم دارم لطفا مرا راهنمایی کنید
سلام. آیا با لیسانس مامایی هم میتوان در رشته طب سوزنی تحصیل کرد؟
با سلام من عاشق طب سنتی هستم میخوام در این رشته تحصیل وکار کنم و دیپلم علوم تجربی هستم و50ساله هستم با تجربه 30سال کار در طب نوین و یکسال در طب سنتی درکرج. برای اینکه بتوانم مستقل کار کنم باید چکار کنم البته کتابهای شما و دیگر اساتید راهم مطالعه میکنم؟آیا باید حتما پزشکی رو بگذرانم بصورت تجربی نمیشه؟خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.ممنونم
با سلام .راه هاي درمان فيبرم و جلوگيري از بزرگ شدن ان چيست. اندازه فعلي فيبرم 72* 69
لطفا آدرس و شماره تلفن خود را برایم ایمیل فرمائید
با درود لطفا بفرمایید آیا برای درمان فیبروم با استفاده از زاج سفید (در شخصی که صفراوی مزاج است 1آیا نسخه همان است ؟ 2-میزان عسل را اشاره نفرموده اید . 3- آیا فرد دجار خونریزی شدید نمیشود و نیاز به مراقبت های ویژه ندارد . بسار شاکر وسپاسگذار می شوم اگر پاسخ بفرماییدفو اگر ایرادی ندارد شماره تماسی را هم برای مراجعه یا مشورت بفر مایید.
از شهرستان مهدیشهر : خانمم بیماری پوستی پسوریازیست داره چه دارویی تجویز میفرمایید ممنونم
باسلام.خواهری دارم 40ساله ومجرد تا به حال دو بار عمل جراحی داشته وفیبرم اورا در اوردند ولی دوباره این اتفاق تکرار شده وعلاوه بر ان جدیدا مشکوک به ام اس است خواهشمندم مرا راهنمایی کنید.
سلام و مادرمن دردهای شدید عضلانی دارد وبنده خدا باید قرصهای متنوع وزیادی درروز مصرف کند که درروحیه اش تاثیر بدی داشته است اگرامکن دارد آدرس وشماره تلفن مطب را به آدرس بنده میل کنید باتشکر.
بیشتر از 6 سال است که از یبوست شدید رنج میبرم ولی از 3 سال پیش در پی شوک عصبی شدید به نفخ شدید هم دچار شدم که روز به روز بدتر میشود به متخصص گوارش و همینطور فوق تخصص گوارش هم مراجعه کردم و دتروهای زیادی از قبیل لاکتولوز و پیدرولاکس استفاده کردم همینطور برای بهبود این اوضاع از عرق نعنا و افشره آن استفاده میکنم ولی عملا نتیجه ای نگرفتم به خاطر کنترل این وضعیت روزی دو ساعت هم ورزش میکنم لطفا برای رهایی از این مشکل مرا راهنمایی کنید
سلام من 44سال دارم خانواده ام دیابت دارند میشه به من ی وقت بدی
سلام 39سال دارم ویک پسر 22ساله دارم خونریزی دارم فیبروم دارم چون همسر وخانواده وضع مالی ندارم نمی تونم برم جراحی راهنمایی کنید مرسی قربانتان
سلام.باتشکرفراوان من احساس ميکنم تنبلي معده دارم بيشتر مواقع بعداز صرف غذابه محض اينکه احساس ميکنم معده ام کار نميکنه سردردهاي وحشتناکي ميشم.لطفا راهنماييم کنيد.بينهايت سپاسگزارم.
لطف كنيدآدرس مطب وشماره تلفني ازخودتون بزاريدكه بيماراتون سردرگم نشن.مر30
لطفا شماره وآدرس مطبتان را ایمیل کنید با تشکر
خواهشا و لطفا آدرس و شماره تلفن مطب دکتر رو هم بذارین چون بدون این فایده ای نداره چون مردم نمیتونن استفاده کنن
سلام لطفا شماره وآدرس مطبتان را ایمیل کنید با تشکر
با سلام من 87 کیلو وزن دارم و قدم 167 می باشد.من آب هم که میخورم چاق میشوم.البته تیروئید کم کار هم دارم .2 سال هست که ازدواج کرده و چند ماهی هست که تصمیم به بارداری دارم و پس از آزمایش های متعدد متوجه تنبلی تخمدان شدم لطفا مرا راهنمایی کنید.
با سلام و درود فراوان خدمت شما دکتر عزیز. مادر من یکی از پروپا قرصترین ببینندگان برنامه ی شما در شبکه قران است. مادرم با 58 سال سن دیابت نوع 2 دارد ومبتلا به آرتروز دیسک کمر و ... می باشد. ایشان در کف پای خود خارپاشنه هم دراورده اند که نزد پزشک مراجعه کرده و آمپول تزریق کرده اند که باز هم دردهایی در قسمت کف پا دارند. اما مشکل اساسی مربوط به کمرشان می باشد ک نمیتوانند بنشینند یا بخوابند . به دکتر مراجعه کرده ایم و یک سری دارو نوشستند که نمیتوان گفت موثر بوده است. ما شهرستانی هستیم و از جنوبی ترین نقطه کشور یعنی بندرگناوه که واقع در استان بوشهر می باشد زندگی میکنیم. و نه توان مالی داریم ونه اینکه میتوانیم به مطب شما مراجعه کنیم از منشی تان همه که خواستیم ارتباط مستقیم تلفنی با خودتان داشته باشیم خواهش ما را رد کردند. از شما میخواهم راهنماییم کنید تا بتوانم به مادرم که تمام جوانی اش را صرف ما کرده است کمک کنم. و خواهشمندم اگر میشود شماره موبایلتان را بدهید تا بتوانم به صورت مستقیم صحبت کنم. با تشکر. به امید اینکه موفقیت شما در طب سنتی و اسلامیعالم گیر شود. باتشکر. دعایتان میکنیم التماس دعا.
سلام واقعا عالی بود خیلی برام جالب بود منم فیبرم دارم امیدوارم با روش طب سنتی بیماریم بهبود پیدا کنه. چه جوری میشه با دکتر ابوالحبیب تماس داشته یاشیم ؟ایشون مطب دارن؟
لطفاشماره تلفن و ادرس مطبتون رو برام ایمیل کنیدیاعلی
من 36 سالمه، فیروم دارم به اندازه های 51*40 بهم بگید چیکار کنم؟ منم می تونم برا از بین بردنش زاج سفید استفاده کنم؟ تو رو خدا جوابمو بدید ؟ چون دیگه خسته شدم از بس روز به روز درد می کشم و خونریزی...
لطفا شماره وآدرس مطبتان را ایمیل کنید با تشکر
با سلام خواهر من مشکل فیبرم داره خواهش میکنم شماره تلفن و ادرس مطبتون ایمیل کنید خیلی نگرانشم تو رو خدا جوابم بدید ممنون میشم
با سلام آقاي دكتر لطفا آدرس و شماره تلفن مطب خود را ايميل كنيد . با تشكر
لطفاشماره تلفن و ادرس مطبتون رو برام ایمیل کنید.
از همه ي بيماران تقاضا دارم دقت كنند چون اين اقاي دكتر خيلي پول دوست هستند و تمام درمانهايش بالاي پنج ميليون تومان هزينه دارد امتحان كردنش مجانيه
با سلام من 30 سال دارم و دچار فيبروم رحمي شده ام.جراحي را به من پيشنهاد كرده اند.مي خواهم از طريق طب سنتي اين ناراحتي را برطرف كنم.اگر امكان دارد آدرس و يا شماره تلفن به من بدهيد.
شماره دکتر77808888
برای آشنایی بیشتر با این نابغه ی دوران و بوعلی سینای زمان به آدرس زیر مراجعه فرمایید تا کمی تاسف بخورید: http://afshinahmadpour.blogfa.com/
برای آشنایی با میزان سواد دکتر ابوالحبیب به آدرس زیر مراجعه کنید: http://afshinahmadpour.blogfa.com/
باسلام وعرض ادب بنده حدود43سالمه ودرحال حاضرمشکل غلظت خون دارم وهمچنین مشکل ناراحتی کلیه وافزایش وزن دارم اگرامکان داردراهنمائی فرمائید
لطفا شماره ايميل‌تان را برايم ايميل نماييد
می خواستم نوبت بگیرم معاینه ام کنید خیلی مشکل دارم چه کار کنم
با تشکر از شما بسیار مطالب آموزنده بود
سلام آیاکلاس برای پزشکان دارید
مهمترین نکته منفی و ایراد این نوع از طب های من در اوردی این است که وقت مریض را تلف کرده و او را از در مان کلاسیک که هزاران بار از مایش شده دور و محروم میکنند و موقعی بیمار پی به اشتباهش می برد که دیگر وقتی ندارد و مهمترین نکته جالبش هم اینست که هر بلایی سر مردم بیاورند وهر پولی بگیرند نه کسی کاردارد ونه کسی شکایت میکند چون بیمار خودش را مقصر میداند!!!!!
با سلام آقای دکتر در موردکشتن شایان چه بحث علمی می توانند بیان کنند
سلام من 4ساله ازدواج كردم ولي هنوز بچ دار نشدم به هيچ عنوان هم دكتر نرفتم چون دوست نداشتم بدنمو معتاد به داروهاي شيميايي كنم اگه امكان داره آدرس يا شماره تماسي برام ايميل كنيد ممنون از نكته هاي خوبتون-با تشكر فراوان
با سلام من3سال پيش مشكل پادرد و كمر درد داشتم ولي وقتي ديسك كمر عمل كردم مشكلم خداروشكر برطرف شد ولي الان دوباره پادردم شروع شده اگه امكان داره شماره تلفنتون رو برام بفرستيد كه بتونم ازتون وقت بگيرم ممنون از لطفتون
با سلام من دانشجوی شما بودم سال قبل و 2 ترمی از دانش شما استفاده کردم و ممنونم . از شروع سال جدید احساس اضطراب و استرسو تپش قلب و سردی بدن و بی حسی دست و پا به من دست داد .÷یش دکتر متخصص داخلی و غدد رفتم و چند بارم آزمایش دادم و پر کاری تیروئید تشخیص داده شد ولی درمان دارویی نکردم فقط جهت آرامش چند قرص آرام بخش خوردم .تخصص غدد گفتن چیزیت نیست. دکتر دولتی . درمان گیاهی را با عرقیجات شروع کردم .می خواستم اگر امکان دارد نظرتون راجع به این بیماری و درمان بفر مایید .
salam.mamnoon misham address va shomareye matabeton ro baram mail konid
باسلام و ارادت خدمت دکتر عزیز . من از علاقه مندان قدیمی طب سنتی هستم با دیدن سایت شما واقعا خوشحال شدم . سه ساله روی صورتم لکه های برص دارم با مراجعه زیاد به دکتر و استفاده از قرص و کورتون درمان نشدم دو سالی هست تحت درمان سنتی هستم (مصرف سه نوع داروی پاکستانی ) وخدارو شکر نوددرصد لکه ها از بین رفتن . بلغمی هستم وزنم زیاده . خیلی از مطالب مفیدتون بهره بردم کتابهای بو علی سینا رو مطالعه میکنم . خواستم ادرس مطب و نحوه دریافت کتاباتون رو بدونم . متشکرم
با عرض سلام و خسته نباشید . خانم بنده دچار بیماری سندرم راکی تانسکی(کوچکی رحم) هستند ولی در سنو رحم را نشان نداد. آیا مشکل خانم بنده با طب سنتی قابل درمان هستش اگر قابل درمان هست لطافاً ما راهنمایی بفرمایید. با تشکر.
ادرستونو میخواستم
سلام مادرم فيبرم شديد داره آدرس و شماره دكتر رو ميخواستم حتما
قابل توجه مخاطبان محترم سایت سایت خبری سدیدنیوز، هیچگونه هیچ ارتباطی با جناب آقای دکتر ابوالحبیب ندارد و صرفا مصاحبه ای با ایشان انجام داده بود که در اینجا قابل مشاهده است. لذا شماره تلفن و ایمیل و آدرس ایشان را نداریم. با تشکر
سلام.کشفیات و کوششهایی که در راه سلامت ودرمان مردم میشود از طرف هر که باشد قابل احترام وتقدیر است.ولی با توجه به رشته پزشکی و بزرگان و طبیبان انسان و وارسته ای که داشتیم وبا توجه به سوگندی که پزشکان میخورند دور از انتظار است که پزشک حتی با دیدن حال خراب بیمار اول مبلغ حق العلاج را طلب کند بعد اقدام به درمان.آن هم مبلغ هنگفت 25میلیون .بدون در نظر گرفتن وضع مالی بیمار.با آن همه ادغای دیانت و دم زدن از امامان و خدا.البته همیشه دین سر پوشی روی کارهای بد دنیوی بوده و هست.همان طور که صف اول و دوم نماز جماعت مساجد همیشه جای ربا خواران وزناکاران و متظا هران بوده و هست.خوشبختانه همه مال اندوزان تا ریال آخر اندوخته و حرص ورزی هایشان را جا می گذارند و با حسرت تنها با یک کفن و خروارها لعنت می میرند. من فکر می کردم طمع و حرص و زیر میزی وبی وجدانی مختص پزشکان جدید است و طب سنتی از این صفت غیر انسانی مبراست.زهی خیال باطل.امیدوارم امثال جناب ابوالحبیب کمی به خود بیایند و به جاده انسنیت برگردند.و از بزرگانی چون عبدالله خان احمدیه فقط شرح حال بیمار نویسی را یاد نگیرند بلکه انسانیت ایشان را سرمشق کنند.
باسلام لطفا آدرس مطب و شماره تلفن شمارا برای امیلم بفرستید .... ((باتشکر))
با سلام لطفا شماره و ادرس رو برام بفرستید
نام :
ایمیل :
* نظر:
* کلمه امنیتی: